Często zadawane pytania
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie dotyczące naszych produktów, kliknij ilustrację lub łącze, żeby przejść do właściwej części często zadawanych pytań:
Nawadnianie
Bębny
Odpowiedź: Tak. Części zamienne można zamówić przez stronę internetową. Numery katalogowe: Z71033 i Z71040.
Odpowiedź: Instrukcje wymiany poszczególnych elementów można pobrać ze strony internetowej Hozelock: www.hozelock.pl.
Odpowiedź: Tak. Występują w dwóch rozmiarach: 1-calowy BSP (średnica zewnętrzna gwintu ok. 33 mm, nr kat. 2158) oraz 5/8-calowy BSP (średnica zewnętrzna gwintu ok. 22,5 mm). Można je kupić w miejscowym sklepie ogrodniczym. Dostępne są też pod numerem katalogowym Z21755 – do zamówienia poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Odpowiedź: Tak, części zamienne można zamawiać poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Odpowiedź: Tak. Części zamienne, w tym korbki do bębnów, można zamawiać poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Odpowiedź: Sprawdź, czy do złącza z blokadą podłączone jest jakieś urządzenie. Jeśli nie, woda będzie wyciekać.
Odpowiedź: Sprawdź, czy blokada jest wyłączona.
Odpowiedź: Wyciągnij czerwoną blokadę transportową spod podstawy wózka.
Odpowiedź: Tak. Element ten jest dostępny jako część zamienna. Zamówienie można złożyć poprzez kontakt z działem obsługi klienta.
Odpowiedź: Zdemontuj złącze z końca węża i wyciągnij go z szarej prowadnicy. Rozplącz wąż i odwiń go całkowicie z bębna, a następnie nawiń ponownie za pomocą korby, obracając ją w stronę wskazaną na boku zielonej obudowy.
Odpowiedź: Sprawdź, czy zielony pierścień sprężynujący znajduje się na swoim miejscu. Jeśli wypadł, złącze będzie luźne i może przeciekać. Możliwe jest zamówienie części zamiennej (nr katalogowy Z71020) poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Odpowiedź: Zdecydowanie zalecamy schowanie węża i bębna na wąż w pomieszczeniu, jeśli przez pewien czas nie będą używane. Wszystkie nasze naścienne produkty można bez trudu zdemontować ze ściany i są wyposażone w uchwyty pozwalające zamocować w nich końce węży. Dzięki temu z węża nie wycieka woda, co ma szczególne znaczenie, gdy bęben jest schowany w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że uszkodzenia spowodowane przez mróz nie podlegają gwarancji.
Odpowiedź: Rozwiń cały wąż z bębna. Oczyść wąż z piasku, błota itp. za pomocą wilgotnej szmatki. Teraz pozwól, aby wąż powoli się zwijał, podchodząc wolnym krokiem do bębna i trzymając w ręku ogranicznik krańcowy węża. Dzięki temu wąż może prawidłowo nawinąć się na bęben. W trakcie ponownego nawijania węża na bęben trzeba koniecznie „odprowadzić” wąż do bębna. Nie wolno wypuszczać go z rąk. Jest to niebezpieczne, a ponadto może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia bębna.
Odpowiedź: Upewnij się, czy zwijasz wąż we właściwy sposób. Z boku korpusu znajdują się strzałki wskazujące prawidłowy kierunek. W tym celu trzeba rozwinąć cały wąż i ponownie nawinąć go na bęben, tym razem we właściwym kierunku.
Odpowiedź: Bębnów automatycznych nie przyjmujemy do naprawy.
Przyłącza i złączki
Odpowiedź: Można je kupić u dystrybutorów produktów Hozelock albo zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej. Numery katalogowe: 2299 oraz Z73045.
Pytanie: Brakuje podkładek w przyłączu kranowym Multi Tap. Musiały się zgubić. Czy można je dokupić?
Odpowiedź: Numer katalogowy tego elementu to 2299. Można go kupić u dystrybutorów produktów Hozelock albo zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub bezpośrednio na stronie internetowej.
Zraszacze
Odpowiedź: Prawdopodobnie przyczyną jest zakamienienie mechanizmu przekładni, będące następstwem pozostawienia w niej wody. Spróbuj zdemontować zaślepkę i rozpylić smar, np. olej wielozadaniowy 3 w 1, do otworu po zaślepce oraz końca, do którego podłączany jest wąż. Pozostaw zraszacz na noc, żeby wyciekł z niego smar (zabezpiecz podłogę przed zniszczeniem i zadbaj o to, aby nikt się nie poślizgnął). Zamontuj z powrotem zaślepkę i spróbuj ponownie. Czynność tę można przeprowadzić po zakończeniu sezonu, gdy zraszacz nie będzie już używany. Wyciągnij zaślepkę i zawieś zraszacz tak, aby resztki wody mogły z niego swobodnie spłynąć.
Pistolety zraszające
Odpowiedź: Wynika to z faktu, że w zraszaczu nagromadziło się dużo wody i po przełączeniu pistoletu na inną funkcję woda musi z niego wypłynąć. Problem minie po kilku sekundach, ale jeśli nie chcesz czekać, możesz potrząsnąć kilkukrotnie pistoletem na boki, żeby wydostać z niego wodę.
Sprawdź, czy pokrętło jest ustawione dokładnie w wybranej pozycji, a nie pomiędzy nimi. W przeciwnym razie z pistoletu będzie wyciekała woda.
Nawadnianie automatyczne
Odpowiedź: Sprawdź, czy kroplowniki są zamontowane w prawidłową stronę. Jeśli są regulowane, możesz zwiększyć ilość podawanej wody. Wejdź na stronę www.hozelock.pl i pobierz Przewodnik po automatycznym podlewaniu, za pomocą którego sprawdzisz, czy twoja instalacja została odpowiednio dobrana. Jeśli wąż jest zbyt długi lub podłączonych jest do niego zbyt wiele kroplowników, może to zaburzyć przepływ wody.
Odpowiedź: Do takich sytuacji często dochodzi w przypadku starszych nieruchomości i/lub oznacza wysokie ciśnienie w instalacji wodnej. Aby temu zaradzić, zastosuj reduktor ciśnienia Hendrickson (nr kat. 93854), który zapobiega występowaniu uderzenia hydraulicznego. Jeśli nie rozwiąże to problemu, skontaktuj się z działem obsługi klienta.
A. Koniec węża trzeba zaślepić tuleją zamykającą. Tuleje stanowią element zestawu do mikronawadniania. Można je też dokupić oddzielnie poprzez kontakt z działem obsługi klienta lub w sklepach ogrodniczych.
Odpowiedź: Możesz pozostawić wąż w ziemi pod warunkiem, że zdejmiesz zaślepkę z jego końca i starannie wypłuczesz instalację. Kroplowniki trzeba zdemontować i schować przed mrozem. Tak samo należy postąpić z reduktorem ciśnienia i programatorem, z którego wyjęte muszą zostać baterie.
Odpowiedź: Nie. Instalacja jest przeznaczona do użytku na zewnątrz.
Odpowiedź: Aby wyprostować wąż, rozłóż go w przeciwnym kierunku niż był zwinięty i na każdym końcu umieść cegłę lub inny ciężki przedmiot. Po godzinie wąż powinien być naprostowany. Zanurz końce węża w ciepłej wodzie, żeby rozgrzać i zmiękczyć tworzywo, dzięki czemu łatwiej będzie zamontować na nich złączki.
Odpowiedź: Z jednego kranu zasilanych może być do 9 zraszaczy Aquapod, a do każdego węża o przekroju 4 mm można podłączyć do 3 takich zraszaczy.
Pompa do zbiornika na deszczówkę i preparat do uzdatniania wody deszczowej
Odpowiedź: Klienci często zmagają się z tym problemem. Jego przyczyną jest ułożenie pompy bezpośrednio na dnie zbiornika albo brak świadomości, że w pompie znajdują się dwa filtry, które wymagają regularnego czyszczenia. Pompa musi być zamocowana powyżej dna zbiornika albo zawieszona na linie. W pompie znajdują się dwa filtry, które po pewnym czasie mogą wymagać czyszczenia. Niebieski filtr umieszczony jest w dolnej części pompy. Aby go wyczyścić, odkręć żółtą kratkę i wyciągnij niebieską siateczkę filtra. Po dokładnym oczyszczeniu zamontuj ją z powrotem na miejscu. Trzeba również wyciągnąć mały filtr siateczkowy ze złączki w górnej części pompy i dokładnie go oczyścić. Czasami zostaje zablokowany przez brudną wodę deszczową. Filtr ten można wymontować, jeśli często się blokuje, o ile nie do pompy nie jest podłączona instalacja do mikronawadniania (która ma niewielkie otwory). Po wyczyszczeniu filtra napełnij pompę wodą, żeby mogła pracować. Możesz wymienić filtr siateczkowy i złączkę umieszczone na górze pompy. Pozostałe elementy nie występują jako części zamienne. W celu prawidłowego napełnienia pompy wodą zdemontuj złącze węża z górnej części pompy, a następnie powoli zanurzaj ją w wodzie do momentu, gdy poziom wody znajdzie się tuż poniżej otworu wylotowego pompy. Zaczekaj, aż woda wypełni pompę, a jej poziom wewnątrz pompy zrówna się z poziomem na zewnątrz. Zamontuj złącze oraz wąż, a potem całkowicie zanurz pompę w wodzie. Teraz powinna działać poprawnie.
Odpowiedź: Preparaty do oczyszczania wody Hozelock nie są toksyczne, więc nie zagrażają zdrowiu zwierząt domowych. Jeśli zwierzę cierpi na dolegliwości gastryczne, skonsultuj się z weterynarzem.
Odpowiedź: Preparat do uzdatniania wody deszczowej to bezpieczna, nietoksyczna mieszanina biologiczna. Do jego produkcji wykorzystujemy naturalne wyciągi roślinne, dlatego nie stanowi zagrożenia dla zwierząt, o ile jest rozcieńczany zgodnie z dołączoną do preparatu instrukcją.
Sterowniki do podlewania
Odpowiedź: Sprawdź, czy w urządzeniu znajdują się nowe baterie jednorazowego użytku. Baterie należy wymieniać po każdym sezonie. Sprawdź, czy ustawienia są prawidłowe. Zapoznaj się z instrukcją obsługi.
Odpowiedź: Istnieją dwa najczęstsze powody.
1. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że baterie wielokrotnego ładowania mają inne napięcie niż standardowe baterie cynkowo-węglowe (lub inne rodzaje baterii jednorazowego użytku). Napięcie standardowych baterii wynosi 1,5 V, natomiast w przypadku baterii wielokrotnego ładowania jest to 1,2 V. Programator wymaga zasilania o napięciu 3 V, a po włożeniu do niego dwóch akumulatorków napięcie zasilania wynosi zaledwie 2,4 V.
2. Standardowe baterie rozładowują się stopniowo, a ich napięcie spada w stosunkowo równym tempie. Programator wyposażony jest w funkcję wykrywania niskiego poziomu naładowania baterii, dzięki której zawór nie zostanie otwarty, jeśli istnieje ryzyko, że nie wystarczy energii do jego późniejszego zamknięcia. Z kolei baterie wielokrotnego ładowania podają maksymalne lub prawie maksymalne napięcie aż do momentu, gdy są niemal całkowicie rozładowane. To sprawia, że zasilanie zanika nagle, bez wcześniejszego ostrzeżenia. W tej sytuacji funkcja wykrywania niskiego poziomu naładowania baterii nie może spełnić swojej funkcji. W rezultacie programatorowi może wystarczyć energii do otwarcia zaworu, ale zabraknąć jej do jego późniejszego zamknięcia, co prowadzi do marnowania wody.
Szczotki samochodowe
Odpowiedź: Najczęstszą przyczyną jest to, że mydło w płynie, którego używasz jest zbyt gęste i nie może być rozcieńczone przez zawór rozcieńczający szczotki. Zimna woda dodatkowo wzmaga ten efekt. Spróbuj rozcieńczyć mydło z odrobiną wody. Rozcieńcz tylko tyle szamponu, ile potrzebujesz w danej chwili. Jeśli to nie pomoże, sprawdź przezroczysty zbiorniczek na mydło. W środku znajduje się mała rurka. Upewnij się, czy nie dotyka dna zbiorniczka (wolna przestrzeń między dnem zbiorniczka i końcem rurki powinna mieć ok. 3 mm). Jeżeli rurka dotyka dna zbiorniczka, zdemontuj zbiorniczek i wciśnij rurkę ok. 3 mm w głąb, a następnie ponownie zamontuj zbiorniczek na szczotce.
Odpowiedź: Upewnij się, czy pokrętło jest ustawione na namydlanie lub spłukiwanie. Jeśli pokrętło jest ustawione pomiędzy funkcjami, szczotka nie będzie działać prawidłowo.
Odpowiedź: Zwykle dochodzi do tego, gdy szczotka jest trzymana w górze po zamknięciu dopływu wody. Jest to woda spływająca ze szczotki. Wystarczy trzymać szczotkę włosiem skierowanym w dół.
Odpowiedź: Nie. Włosie lub głowica szczotki mogą porysować lakier.
Wąż
Odpowiedź: Tak, jednak w zależności od ciśnienia wody w instalacji może to spowodować spadek natężenia przepływu.
Odpowiedź: Tak, jednak w zależności od ciśnienia wody w instalacji może to spowodować spadek natężenia przepływu.
Odpowiedź: Nie. Węże Superhoze nie są przeznaczone do współpracy z myjkami ciśnieniowymi.
Symbole
Odpowiedź: Nie stosować z myjkami ciśnieniowymi i strumieniowymi.
Odpowiedź: W okresie zimowym przechowywać w pomieszczeniu.
Odpowiedź: Opakowanie nadaje się do recyklingu. Sprawdź miejscowe ograniczenia.
Opryskiwacze
Odpowiedź: Tak. Można je zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta albo kupić w niektórych sklepach ogrodniczych.
Odpowiedź: Przyczyną może być pęknięty zawór jednokierunkowy umieszczony w dolnej części mechanizmu pompy lub zużyte podkładki i uszczelki. Kontaktując się z działem obsługi klienta, można zamówić zestaw uszczelek na wymianę. Ważne jest rozróżnienie, czy następuje utrata ciśnienia, czy też opryskiwacz nie osiąga prawidłowego ciśnienia. W pierwszej kolejności zdemontuj pompkę i ustaw ją dnem na rozłożonej dłoni (zabezpieczając ją wcześniej gumową rękawicą, jeśli w pompce znajdują się substancje chemiczne). Po napompowaniu pompki powietrze powinno wydostawać się przez czarny zawór jednokierunkowy. W takim przypadku w butli opryskiwacza najprawdopodobniej powstaje podciśnienie, lecz następuje jego utrata. Jeśli na dłoni nie czuć naporu ciśnienia, w butli opryskiwacza w ogóle nie powstaje podciśnienie. Prawdopodobną przyczyną jest uszkodzony, brakujący lub wysuszony pierścień uszczelniający trzpienia pompki albo nieszczelny zawór jednokierunkowy. Problem rozwiąże odpowiednio wymiana lub nasmarowanie pierścienia.
Odpowiedź: Opryskiwacze Hozelock są przeznaczone do prowadzenia oprysków z użyciem preparatów ogrodniczych na bazie wody i nie nadają się do rozpylania preparatów do oczyszczania drewna. 5-litrowy opryskiwacz Multi (nr kat. 4455) i wszystkie modele z serii Viton są wyposażone w specjalne uszczelki, które umożliwiają rozpylanie większej liczby różnych rodzajów preparatów. Wskazane jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności i upewnienie się, czy dany preparat jest przeznaczony do rozpylania za pomocą opryskiwacza. Po użyciu opryskiwacz należy dokładnie wyczyścić.
Odpowiedź: Tak. Do najnowszych modeli opryskiwaczy można zamontować różne rączki. Można je zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta.
Odpowiedź: Prawdopodobną przyczyną jest nagromadzenie żwiru lub brudu w przełączniku. W tej sytuacji rozmontuj przełącznik, dokładnie oczyść jego elementy i zamontuj wszystko z powrotem. Jeśli po zwolnieniu spustu z dyszy nadal kapie preparat, może to być spowodowane zapowietrzeniem lancy. Aby odpowietrzyć lancę, przytrzymaj ją w pionie, dyszą skierowaną od siebie, i naciskaj spust, dopóki z lancy nie wydostanie się całe powietrze. Teraz możesz kontynuować oprysk.
Odpowiedź: W niektórych sklepach ogrodniczych i poprzez kontakt z działem obsługi klienta.
Odpowiedź: Części zamienne można kupić w sklepach ogrodniczych, hurtowniach budowlanych i sklepach zajmujących się dystrybucją produktów Hozelock.
Odpowiedź: Niestety nie są dostępne.
Odpowiedź: Niestety zostały wycofane z asortymentu.
Odpowiedź: Prostym sposobem jest napełnienie opryskiwacza w ¼ czystą wodą. Upewnij się przedtem, czy w opryskiwaczu nie znajdują się pozostałości substancji chemicznej, a ponadto załóż gumowe rękawice i gogle ochronne. Napompuj opryskiwacz, a następnie obróć go dnem do góry i obserwuj, czy nie wycieka z niego woda. Wszystkie uszczelki w butli będą teraz zalane wodą, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć nieszczelność. Wymień uszczelki lub dociągnij luźne elementy.
Odpowiedź: Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Oto parę przykładów.
1. Opryskiwacz został pozostawiony pod ciśnieniem – po każdorazowym użyciu z opryskiwacza należy spuścić ciśnienie, ciągnąc zawór spustowy.
2. W opryskiwaczu pozostały resztki substancji chemicznej – po każdym użyciu butlę należy opróżnić z pozostałości substancji i wypłukać opryskiwacz czystą wodą.
3. Zastosowana substancja chemiczna ma właściwości korozyjne – używaj wyłącznie markowych preparatów odpowiednich do zwalczania określonych szkodników. Opryskiwacza nie wolno używać do rozpylania rozcieńczalników do farb ani żadnych innych substancji chemicznych. Niedopuszczalne jest wlewanie do opryskiwacza preparatów zawierających benzynę lakierniczą, ponieważ powoduje to twardnienie butli, co może grozić jej pęknięciem.
4. Opryskiwacz znajdował się w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. To mogło spowodować wyschnięcie uszczelek. Każdorazowo po zakończeniu pracy opryskiwacz należy schować. Nie wolno pozostawiać go na słońcu.
5. Uszczelki nie są nasmarowane – pracujące elementy, jak tłok pompy lub pierścienie uszczelniające w kranie, wymagają regularnego smarowania, ponieważ wlewane do opryskiwacza substancje chemiczne mogą z czasem doprowadzić do wyschnięcia uszczelek. Zdemontuj elementy zakrywające uszczelki i nasmaruj je smarem silikonowym lub wazeliną.
Odpowiedź: Tak, można je zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta.
Odpowiedź: Nie. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, a ciśnienie powstające wewnątrz butli po jej napompowaniu jest zbyt wysokie, aby jakiekolwiek spoiwo skutecznie uszczelniło uszkodzoną butlę. Lepiej nie ryzykować. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego opryskiwacza.
Odpowiedź: Tworzywo zastosowane do produkcji lancy to wysokiej klasy żywica. Jest bardziej odporna na zginanie i skręcanie od aluminium, a ponadto wykazuje się co najmniej taką samą trwałością.
Odpowiedź: To dość złożona kwestia. Uwzględnić należy nie tylko przydatność danego opryskiwacza do określonego zastosowania, ale również samego preparatu używanego do oprysku. Substancje lotne mogą być bardzo niebezpieczne w trakcie prowadzenia oprysku. Ostrożność trzeba zachować bez względu na używaną substancję. Zasadniczo stosować można wszelkie preparaty przeznaczone do pielęgnowania ogrodu. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z dostawcą preparatu i zapytać, czy można rozpylać go za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego. Nie używaj substancji, co do której nie masz pewności, czy nadaje się do rozpylania. W trakcie prowadzenia oprysku obowiązkowe jest założenie okularów, rękawic i maski ochronnej.
Ważne jest także przygotowanie preparatu w prawidłowych proporcjach. Niektóre substancje można rozcieńczać wodą, przy czym wymagane może być dodanie preparatu do wody, a nie odwrotnie. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją.
Warto pamiętać o jednej ze złotych zasad: „najpierw bezpieczeństwo, później ogród”.
Urządzenia wodne
Odpowiedź: Jest to instalacja przeznaczona do filtrowania, oczyszczania i klarowania wody w oczku wodnym. Instalacja składa się z trzech głównych elementów:
Filtr – odpowiada za filtrowanie mechaniczne i biologiczne. Filtracja mechaniczna polega na usuwaniu z oczka wodnego stałych zanieczyszczeń, które zmętniają wodę. Filtracja biologiczna polega na oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń niebezpiecznych dla ryb.
UVC – promiennik światła ultrafioletowego zbija w grudki algi, które zazieleniają wodę, dzięki czemu filtr może skutecznie je usunąć.
Pompa – zasysa brudną wodę do promiennika UVC oraz filtra. Wymuszony przez pompę ruch wody powoduje jej napowietrzenie i wzbogacenie o tlen potrzebny rybom i korzystnym bakteriom żyjącym w oczku wodnym.
Odpowiedź: Większość instalacji filtrujących jest zasilanych przez pompę. Oznacza to, że pompa umieszczona jest na dnie oczka wodnego, w jego najgłębszym miejscu i w możliwie największej odległości od wylotu wody oczyszczonej przez filtr. Promiennik UVC wraz z filtrem umieszczone są przy brzegu oczka wodnego i połączone z pompą wężem o jak największym przekroju dla zapewnienia sprawnego przepływu wody. Woda z oczka wodnego jest pompowana do filtra i promiennika UVC, a oczyszczona woda wraca do oczka wodnego w wyniku działania grawitacji.
Odpowiedź: Czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia jest objętość wody. W pierwszej kolejności należy dokonać obliczeń z użyciem następującego wzoru:
przybliżona długość (m) x przybliżona szerokość (m) x przybliżona głębokość (m) x 1000 = objętość oczka wodnego w litrach
Dodaj do wyniku 25%, jeśli głębokość oczka wodnego nie przekracza 70 cm. Dodaj kolejne 25%, jeśli oczko wodne jest nasłonecznione o dowolnej porze dnia. Otrzymana liczba wskazuje wielkość filtra, jaki należy zastosować, np. jeśli obliczenia dadzą wynik 5500, powinno się wybrać filtr o takim oznaczeniu. Jeśli objętość oczka wodnego wypada pomiędzy dwiema wielkościami filtra, zawsze należy wybrać większy model. Przy słabszym wariancie woda może nie być skutecznie filtrowana. Wydajność pompy zasilającej filtr zasadniczo powinna odpowiadać połowie fizycznej objętości oczka wodnego (nie wielkości filtra), co oznacza, że co najmniej połowa wody w oczku wodnym jest filtrowana każdej godziny.
Odpowiedź: Przede wszystkim nie należy uruchamiać promiennika UVC, dopóki filtr nie dojrzeje. Może to potrwać około 6–8 tygodni. W trakcie dojrzewania filtr zostaje skolonizowany przez bakterie, które dbają o czystość wody.
Odpowiedź: Gdy filtr w pełni dojrzeje, w ciągu tygodnia od uruchomienia promiennika UVC będzie można zauważyć różnicę w czystości wody. Osiągnięcie całkowitej przejrzystości wody nie powinno zająć więcej niż 2 tygodnie.
Odpowiedź: Żywotność lamp szacowana jest na 12 miesięcy. Wobec tego zalecana jest wymiana lampy na nową przed rozpoczęciem każdego sezonu.
Odpowiedź: Jedynym elementem wymagającym czyszczenia jest kwarcowa tuba. Jeśli tubę pokrywają kamień lub glony, trzeba ją oczyścić, żeby promienie UV mogły skutecznie naświetlać wodę. Tubę można wyczyścić za pomocą delikatnego środka czyszczącego (pod żadnym pozorem nie wolno stosować substancji ściernych) lub octu.
Odpowiedź: Warto dysponować zapasową pompą na wypadek, gdyby pompa główna przestała pracować w wyniku usterki. Pompa zapasowa może być mniejsza, ponieważ do tymczasowego podtrzymania pracy filtra wystarczy około 50% standardowego natężenia przepływu.
Odpowiedź: Co pewien czas należy skontrolować stan filtra, aby upewnić się, czy nie został zablokowany przez zassane przez pompę fragmenty roślin. Poza tą krótką przerwą filtr powinien pracować przez całą dobę. Jeśli wielkość filtra jest odpowiednio dobrana do oczka wodnego, a oczko wodne nie jest przerybione, zwykle wymagane jest czyszczenie 25% pianek w filtrze co 2–4 tygodnie. Pianki należy czyścić tylko, gdy jest to absolutnie konieczne. A zatem wtedy, gdy są całkowicie zablokowane. Plastikowego nośnika nie wolno czyścić, ponieważ może to doprowadzić do zneutralizowania pożytecznych bakterii. Przy zachowaniu opisanego powyżej reżimu czyszczenia pianki filtrujące trzeba wymieniać dopiero po około 3–4 latach.
Odpowiedź:
Spróbuj wyregulować natężenie przepływu, jeśli pompa jest wyposażona w taki regulator.
Sprawdź, czy sitko i wirnik nie są zabrudzone ani zakamienione.
Sprawdź, czy zespół wirnika jest w pełni wsunięty do korpusu silnika, a także czy nie jest uszkodzony ani wyeksploatowany. Zespół wirnika trzeba co pewien czas wymienić na nowy. Część zamienną można zamówić poprzez kontakt z działem obsługi klienta.
Upewnij się, czy klapki znajdują się na swoim miejscu i mogą swobodnie poruszać się na ośce.
Sprawdź, czy głowica fontanny nie jest zablokowana.
Odpowiedź: Czy pompa po włączeniu brzęczy albo buczy? Jeśli tak, patrz powyżej.
Jeśli pompa w ogóle nie działa, sprawdź zasilanie, bezpiecznik i przewody. Jeżeli wszystkie te elementy funkcjonują prawidłowo, skontaktuj się z działem obsługi klienta Hozelock.
Odpowiedź: Sprawdź zasilanie, bezpiecznik i przewody, a następnie odłącz inne urządzenia elektryczne podłączone do tego samego obwodu, żeby potwierdzić, czy to pompa jest przyczyną usterki.
Odpowiedź: Natężenie przepływu wody jest ograniczone, ponieważ filtr jest zabrudzony i wymaga czyszczenia. Upewnij się, czy rozmiar filtra został odpowiednio dobrany do wielkości oczka wodnego. Sprawdź, czy pompa nie leży bezpośrednio na dnie oczka wodnego. W takiej sytuacji pracująca pompa unosi z dna drobne kamyczki i muł. Sprawdź, czy w oczku wodnym nie nagromadziło się zbyt dużo szlamu. Jeśli tak, należy go usunąć. Spróbuj zastosować inną kombinację pianek, np. dwie pianki gruboziarniste i jedną średnioziarnistą zamiast pianki grubo-, średnio- i drobnoziarnistej. Warto pamiętać, że najnowsze modele filtrów Bioforce (3000, 5500, 8000 i 12000) umożliwiają płukanie z wymywaniem zwrotnym bez konieczności zdejmowania pokrywy. Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Ważne: – Instrukcje obsługi można pobrać ze strony internetowej Hozelock. Znajdują się w zakładce Obsługa klienta w prawym górnym rogu ekranu.
Odpowiedź: Jeśli żarówki przepalają się średnio po roku użytkowania, wynika to prawdopodobnie z ich wyeksploatowania. Jeżeli natomiast przepalają się po krótkim czasie, przyczyną może być przedostająca się do nich woda. Sprawdź, czy tuba ze złożem kwarcowym nie jest pęknięta, a także czy pierścienie uszczelniające znajdują się na swoim miejscu. Upewnij się także, czy dobrana została właściwa pompa. Sprawdź, czy głowica wylotowa filtra Bioforce nie jest pęknięta.
Odpowiedź: Sprawdź, czy pompa nie ma zbyt dużej mocy ani czy nic nie blokuje wylotu z pompy. Sprawdź, czy końcówka węża nie jest uszkodzona, uszczelki znajdują się na swoim miejscu, a nakrętka i opaska zaciskowa są mocno dociągnięte. Sprawdź, czy wszystkie pierścienie uszczelniające znajdują się na swoim miejscu. Sprawdź, czy śruby nie zostały zbyt mocno dociągnięte.
Odpowiedź: Upewnij się, czy woda rzeczywiście jest zielona, a nie pokryta skrętnicą. W tym celu nabierz wody do szklanki i dokładnie obejrzyj, sprawdzając kolor. Jeśli woda jest przejrzysta (ewentualnie z drobnymi zielonymi fragmentami roślinności), jest zabrudzona skrętnicą, której można się pozbyć, stosując odpowiedni preparat. Jeśli woda jest zielona (jak zupa grochowa), upewnij się, czy pompa i filtr zostały odpowiednio dobrane do wielkości oczka wodnego. Możesz w tym celu skorzystać z naszego przewodnika. Sprawdź, czy żarówka UV działa. Jeśli żarówka jest eksploatowana dłużej niż 12 miesięcy, powinna zostać wymieniona, żeby utrzymać skuteczność filtrowania. Sprawdź, czy tuba ze złożem kwarcowym nie jest zabrudzona ani uszkodzona.
Odpowiedź: Sprawdź, czy oczko wodne nie jest przerybione. Jeśli ryb jest zbyt dużo, przepustowość filtra może okazać się niewystarczająca. Upewnij się, czy z oczka wodnego wybrany został nadmiar mułu i osadu. Sprawdź, czy do oczka wodnego nie zsuwa się ziemia z brzegów. Ponadto niektóre rośliny wodne są bardzo drobne i mogą przedostać się poza kosze. Na pewien czas wyciągnij z oczka wodnego rośliny, żeby sprawdzić, czy nie są przyczyną problemu. Sprawdź, czy pianki w filtrze nie uległy skurczeniu. W tej sytuacji brudna woda może je omijać. W razie potrzeby należy je wymienić. W trakcie poszukiwania pożywienia ryby mogą podnosić osad z dna oczka wodnego. Upewnij się, czy nie otrzymują zbyt mało pokarmu. Jeśli pompa leży na dnie oczka wodnego, zgromadzony wokół osad będzie nieustannie podnoszony i zasysany do filtra. Unieś pompę z dna oczka wodnego na wysokość 15–20 cm. Dzięki temu nie będzie zasysać osadu, a ponadto w sytuacji awaryjnej, gdyby doszło do wycieku poza oczkiem wodnym, pompa wypompuje z niego wodę jedynie do wysokości 15–20 cm, nie osuszając go całkowicie.
Odpowiedź: W rzeczywistości rybom nie przeszkadza mętna woda, o ile jej jakość nie pozostawia wiele do życzenia. W tej sytuacji próbkę wody powinna przebadać specjalistyczna firma. Alternatywą jest zakup własnego testera. Upewnij się, czy tester zmierzy pH wody oraz zawartość amoniaku, azotanów i azotynów. Jeśli zdecydujesz się kupić tester z tabletkami, które w kontakcie z wodą zabarwiają się na odpowiedni kolor, wskazując w ten sposób badany parametr, możesz samodzielnie określić, czy woda jest wystarczająco czysta.
Odpowiedź: Gdy nadchodzi zima, osoba odpowiedzialna za pielęgnację oczka wodnego ma dwie możliwości do wyboru – kontynuowanie filtrowania lub demontaż instalacji filtrującej. Decyzję należy podjąć, zestawiając ze sobą korzyści płynące z dalszego filtrowania, co pomaga zachować część kolonii mikroorganizmów i ogranicza ryzyko zamarznięcia wody, z kosztem całorocznego filtrowania wody i ewentualnymi skutkami niskiego natlenienia zamarzniętego oczka wodnego. Z biologicznego punktu widzenia nieprzerwane filtrowanie podgrzewanego oczka wodnego jest niezbędne. W niepodgrzewanym oczku wodnym stałe filtrowanie przyspieszy proces dojrzewania wody wiosną, a w dodatku zabezpieczy ją w pewnym stopniu na wypadek cieplejszych okresów zimą.
Jeśli zdecydujesz się wyłączyć system filtrów na okres zimowy, warto pamiętać o następujących kwestiach:
Instalacja powinna pracować przez co najmniej 2 tygodnie od ostatniego karmienia ryb, a następnie uruchomiona na mniej więcej 3 tygodnie przed rozpoczęciem karmienia na wiosnę.
Nie wolno karmić ryb, jeśli filtr jest wyłączony.
Filtr oraz promiennik UVC po wyjęciu z oczka wodnego należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i przechowywać w pomieszczeniu.
Pompę po wyjęciu z wody należy oczyścić i przechowywać w pomieszczeniu. W przypadku modelu Prima pompę należy przechowywać w wiadrze z czystą wodą, aby nie dopuścić do wyschnięcia i spękania uszczelek.
Jeśli instalacja filtrująca zostanie zdemontowana przed zimą, zalecamy montaż niewielkiej pompy, która będzie wzburzać powierzchnię wody, lub pływającej grzałki basenowej. Ma to zapobiec całkowitemu zamarznięciu oczka wodnego, a tym samym podtrzymaniu procesu natleniania wody.
Odpowiedź: Jeśli w oczku wodnym obecna jest skrętnica, lepiej przed rozpoczęciem wyłowić z wody tyle, ile się da. Skrętnicę nagromadzoną przy brzegach oczka wodnego można z łatwością zebrać, okręcając ją wokół kija lub tyczki. Odkurzacz do oczka wodnego potrafi zbierać kamienie i zanieczyszczenia o średnicy nie większej niż 8 mm. Zastosowanie otwartej dyszy pozwala zasysać większe elementy. Kamienie nie powinny przedostawać się do czarnej komory, jednak mogą gromadzić się u wlotu do odkurzacza. Zdemontuj komorę wirnika i potrząśnij nią, żeby usunąć z niej kamienie. Sprawdź złączkę węża, demontując wcześniej komorę inspekcyjną, i mocno nią potrząśnij, ponieważ czasem blokują się w niej kamienie.